Jak należy przenieść sklep internetowy na nową platformę bez utraty klientów?

To oczywiste, że przenoszenie aplikacji zawsze związane jest z ryzykiem. Tym bardziej, gdy dzięki aplikacji zarabiamy to dochodzi dodatkowy stres. Ale od czasu do czasu istnieje potrzeba przeniesienia naszego sklepu wykonanego na oprogramowaniu PrestaShop pod nową domenę czy też na inny serwer. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak wykonać taką operację tak, aby nie stracić choćby jednego klienta? Przeczytaj go koniecznie!

Założenia przy migrowaniu

Zacznijmy od tego, że powinniśmy się zastanowić na czym nam tak naprawdę zależy. Dla sklepu internetowego najważniejsze jest to, aby nie stracić żadnego klienta i w taki właśnie sposób zostanie przedstawiony sposób migracji. Przede wszystkim będzie się ona składała z kilku etapów:

-kopiowanie plików,

-kopiowanie bazy,

-edycja pliku konfiguracyjnego,

-zmiana domeny zapisanej w bazie.

Kopiowanie plików na nowy serwer

Pliki możemy skopiować korzystając z dowolnego klienta FTP po zalogowaniu do naszego starego serwera. Na początku logujemy się przez FTP do starego serwera i pobieramy wszystkie pliki naszej instalacji do dowolnego folderu w na naszym komputerze. Zaznaczamy wszystkie pliki naszej istalacji PrestShop i przeciągamy je do lokalnego folderu. Tak przygotowane pliki trzeba umieścić na nowym serwerze. Potem klientem FTP należy połączyć się z nowy serwerem, przejść do folderu, na który wskazuje nowa domena, zaznaczyć wszystkie pliki, które skopiowaliśmy na dysk i umieścić je bezpośrednio w tym folderze. Po pomyślnym umieszczeniu plików na serwerze przejdziemy do wykonania kopi bazy danych.

Przeniesienie bazy danych

Najprościej wykonać zrzut naszej bazy z poziomu phpMyAdmin. Tuż po zalogowaniu wybieramy z rozwijanej listy po lewej stronie naszą obecną bazę i przechodzimy do zakładki „Eksportuj”. Wszystkie opcje zostawiamy domyślne i klikamy „Wykonaj”.

Zmiana w plikach konfiguracyjnych i zmiana domeny w bazie

Teraz trzeba zmienić konfiguracje aplikacji tak, aby mogła się łączyć z bazą danych na nowym serwerze. W tym celu należy dokonać edycji pliku settings.inc.php znajdującego się w folderze /config naszej instalacji.

Dodanie przekierowania ze starej strony na nową

Aby wszyscy klienci trafili na naszą nową stronę, dodajmy jeszcze przekierowanie z poprzedniego adresu na nowy adres. Dopiero po zalogowaniu do cPanelu należy przejść do Domeny -> Zarządzaj przekierowaniami. Gdy to zrobimy to wybieramy stały typ przekierowania, wskazujemy domenę, której ma dotyczyć i podajemy folder, w którym zainstalowany jest sklep jeśli jest to konieczne. Potem wskazujemy adres na jaki ma następować przekierowanie czyli podajemy tutaj naszą nową domenę.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@burningchords.pl Adres: ul. Rzeźnicza 16, Wrocław

 

Strona poświęcona szeroko pojętej tematyce e-handlu. Poradnik na temat bezpieczeństwa płatności internetowych, jego rodzajów i tego, które z metod są najlepsze.