Automatyzacja zwrotów API

Trudno wyobrazić sobie ręczną obsługę statusów zamówień w sklepie internetowym. O ile w przypadku niewielkich sklepików byłoby to jeszcze możliwe, o tyle duże sklepy muszą sobie radzić z tymi zadaniami w inny sposób. Z myślą o automatyzacji procesów zakupowych powstały specjalne systemy dla dużych, działających profesjonalnie sprzedawców. Możliwe jest dzięki nim wyeliminowanie pewnych powtarzalnych czynności, które nie tylko podnoszą koszty i zwiększają czas realizacji zamówień, ale również generują ryzyko pomyłek. Wyobraźmy sobie pracownika sklepu online, który każdego dnia musi przejrzeć długą listę zamówień, sprawdzić stan każdego z nich, a następnie do każdego dodać odpowiedni status. Automatyzacja pewnych procesów zmienia ten stan rzeczy.

Jak problem zwrotów rozwiązało Dotpay?
W systemie sprzedażowym Dotpay umożliwiona została automatyczna realizacja poleceń zwrotów za pośrednictwem API (Application Programming Interface). Ta ciekawa funkcjonalność serwisu została doceniona szczególnie przez serwisy internetowe, dla których bardzo istotny jest czas, a którym kupujący dokonuje wpłaty. Przykładem mogą być kina lub teatry, serwisy zajmujące się sprzedażą biletów na koncerty i inne imprezy o charakterze masowym lub przewoźnicy. Wszystkie te podmioty łączy jedno. Jeżeli kupujący nie dokona wpłaty w ustalonym terminie, to system automatycznie przesyła żądanie zwrotu środków dla danej transakcji. Sprzedawca nie potrzebuje dodatkowych pracowników, którzy musieliby samodzielnie weryfikować czas, w którym dokonano płatności. Sytuacja, w której należałoby ręcznie realizować masowe zwroty i „odkliknąć” każde zamówienie w panelu byłaby ogromna stratą czasu. 

Dlaczego automatyzacja jest taka ważna?
Szybka, aktualna i wiarygodna informacja stanowi w dzisiejszych czasach podstawę sukcesu każdego biznesu. Nie inaczej jest w przypadku branży e-commerce. Automatyzacja umożliwia dostęp do pełnej informacji na temat zamówień. Ma poza tym szereg innych zalet. Przede wszystkim zwiększa efektywność e-sklepu. Jego pracownicy nie muszą koncentrować się na zbędnych czynnościach. Mogą skupić się natomiast na wzmacnianiu relacji z klientami. Automatyzacja pozwala także na obniżenie kosztów, głównie w wyniki redukcji pracy. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko popełnianych błędów. Nie można ich oczywiście całkowicie wyeliminować. Jednak błędy systemu zdarzają się o wiele rzadziej, niż przy wykonywaniu poszczególnych czynności przez pracowników. Automatyzacja pozwala wreszcie na lepszą kontrolę procesów zachodzących w sklepie internetowym. Wszystkie czynności stają się transparentne, a koszty i zyski bardziej przewidywalne. 

Czym jest API?
API, czyli Interfejs Programowania Aplikacji to metoda komunikowania się danej aplikacji przy użyciu ściśle określonego zestawu zasad i parametrów. Komunikacja automatyczna przy użyciu programowych interfejsów API wolna jest od rozmaitych ograniczeń. Odbywa się, bowiem między stroną udostępniającą usługę w formie API, a stroną, która z niej korzysta. Nie ma między nimi żadnych pośredników. To właściwie API integruje aplikacje obydwu stron, umożliwiając skuteczną komunikację.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@burningchords.pl Adres: ul. Rzeźnicza 16, Wrocław

 

Strona poświęcona szeroko pojętej tematyce e-handlu. Poradnik na temat bezpieczeństwa płatności internetowych, jego rodzajów i tego, które z metod są najlepsze.