Na co warto zwrócić uwagę przy płatności kartą przez Internet?

Obecnie płacenie kartą w sieci staje się coraz bardziej popularne, ze względu na łatwość i szybkość realizacji transakcji. Coraz więcej e-przedsiębiorców, szczególnie zagranicznych, wybiera tę formę płatności jako jedyną opcję dla swojego sklepu. Wiąże się to z faktem, że w ten sposób środki finansowe mogą szybko znaleźć się na koncie e-sprzedawcy, który równie szybko może przystąpić do realizacji zamówienia. Czy jednak płatności kartą w sieci są zupełnie bezpieczne? Radzimy na, co uważać wybierając tę formę płatności online.

Mimo, że systemy zabezpieczeń bankowych dla swoich klientów korzystających z karty płatniczej są bardzo wysokie, to zdarza się, że sami klienci zachowują się nieodpowiedzialnie i sami narażają się na niebezpieczne sytuacje. Przed tym niestety nie jest w stanie ochronić nas żadna instytucja finansowa. Często kierujemy się zbyt dużą ufnością lub pragmatyzmem. Na przykład wciąż zdarza się, że przechowujemy kartę płatniczą wraz z numerem PIN. 

Nie udostępniaj danych osobom nieupoważnionym
Każdy, kto chce płacić kartą za zakupy w sieci, powinien dokładnie sprawdź komu podaje swoje poufne dane. Lepiej nie podawać takich informacji na różnego rodzaju podejrzanych stronach z pirackim oprogramowaniem czy treściami dla dorosłych. W ten sposób zwyczajnie wystawiamy się na atak. Bywa jednak, że i duże firmy dopuszczają do wycieku danych. Dlatego banki udostępniają różnego rodzaju udogodnienia, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji przeprowadzanych kartą. Część z niech wysyła na przykład SMS-em kod, który należy wprowadzić w trakcie płatności przez Internet, a inne oferują możliwość otrzymywania SMS-ów informacyjnych o wszystkich przeprowadzonych transakcjach. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyrobienia sobie kart przedpłaconych, na które przelewa się tylko tyle pieniędzy, ile potrzebnych jest do przeprowadzenia pojedynczej transakcji. Taka karta nie jest w żaden sposób powiązana z głównym kontem bankowym użytkownika, tak więc nawet jeśli oszust pozna jej dane, nie będzie mógł nic z nimi zrobić. 

Chargeback
W sytuacji, gdy użytkownik został ofiarą cyberprzestępcy istnieje możliwość odzyskania swoich środków. Choć większość polskich banków nie podaje oficjalnie tej informacji, to absolutnie wszystkie transakcje przeprowadzane kartami kredytowymi VISA i MasterCard są objęte dodatkową gwarancją, zwaną chargeback. Możliwość skorzystania z tej gwarancji mają ci klienci, których dane wyciekły lub na ich rachunku zaczęły pojawiać się nieautoryzowane transakcje. Wówczas należy złożyć reklamację w swoim banku i czekać na decyzję. Warto podkreślić, że najczęściej są one wydawane po myśli klientów. Równocześnie należy sprawdzić czy w banku klienta transakcje kartą kredytową przeprowadzane są przez zewnętrznego dostawcę płatności, jak np. Dotpay i czy wówczas mogą być reklamowane w ten sposób. W znacznej większość instytucji finansowych jest to możliwe, jednak w części reklamacja taka wiąże się z konicznością spełniania dodatkowych wymogów, jak np. konieczność złożenia pierwszej reklamacji u operatora płatności. Zdarza się też, że w niektórych instytucjach finansowych reklamacje takie nie są w ogóle uwzględniane. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@burningchords.pl Adres: ul. Rzeźnicza 16, Wrocław

 

Strona poświęcona szeroko pojętej tematyce e-handlu. Poradnik na temat bezpieczeństwa płatności internetowych, jego rodzajów i tego, które z metod są najlepsze.