Jak bezpiecznie płacić online?

Płatności online są coraz popularniejsze, ale czy wiemy, jak bezpiecznie z nich korzystać? Wielu z nas wciąż wydaje się, że instytucje płatnicze to oferujące usługi finansowe w sieci to jakieś niesprawdzone i podejrzane organizacje. Warto jednak wiedzieć, że rejestr takich instytucji prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego, sprawdzająca czy akredytowana firma spełnia wszystkie, bardzo surowe wymagania, co do bezpieczeństwa. Co więcej, obecność danego podmiotu w rejestrze dostawców usług płatniczych można z łatwością zweryfikować w wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej KNF. Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo naszych transakcji online zależy od naszej świadomości i wiedzy. Oto kilka porad i informacji, które uchronią nas przed cyberprzestępcami.

Jeszcze do niedawna chcąc zweryfikować wiarygodność instytucji płatniczej wystarczyło sprawdzić jej adres strony WWW. Początek „https” oraz ikona kłódki potwierdzały, że nasze dane są chronione. Niestety obecnie to za mało. Wielu oszustów podszywa się pod różne instytucje płatnicze, próbując wyłudzić pieniądze od nieświadomego internauty. Powszechny jest przekręt, który polega na wykorzystaniu adresu banku z dodatkiem oszukanej domeny, do których certyfikat został poprawnie wystawiony, ale dla innej firmy niż sugerowany bank. Pamiętajmy więc, żeby zawsze sprawdzać adres strony i klikać w kłódkę, w celu sprawdzenia komu wystawiono certyfikat. O czym jeszcze trzeba pamiętać, chcąc bezpiecznie płacić online?

Zawsze sprawdzaj numer konta!
Cyberprzestępcy opracowali złośliwe oprogramowanie, jak np. VBKlip oraz Banatrix, potrafiące wykryć skopiowanie rachunku bankowego, po czym podczas jego wklejania przez użytkownika do formularza przelewu, cyfry zostają zamienione na inne. Oczywiście będzie to wskazany przez cyberprzestępcę numer jego rachunku bankowego. Właśnie dlatego zawsze, kiedy kopiujemy numer konta z treści e-maila lub strony e-sklepu, należy sprawdzić poprawność numeru po wklejeniu go do formularza. Zdarza się jednak, że i to nie wystarczy. Istnieją takie wersje Banatrixa, które potrafią pokazać na stronie właściwy numer konta, a mimo to do banku wysłać sfałszowany. Oznacza to, że weryfikacji powinniśmy również dokonać przy przepisywaniu kodu SMS potwierdzającego transakcję. Znowu jednak to nie wszystko. Oszuści bowiem stworzyli KINS, który atakuje telefonów i podmienia SMS-y przychodzące z banku. Tak więc poprawność numeru konta należy również sprawdzić po potwierdzeniu operacji na stronie banku. 

Szybkie przelewy i bezpieczne łącza
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług operatorów, oferujących tak zwane szybkie przelewy. W tej metodzie wyeliminowano konieczność ręcznego wpisywania danych osobowych oraz numeru rachunku do formularza przelewu. Oznacza to, że zwyczajnie nie ma ryzyka zaatakowania przez złośliwe oprogramowanie, ponieważ nie da się podmienić danych w automatycznie generowanym formularzu. Równie ważne jest, abyśmy do wszelkich transakcji finansowych wykorzystywali prywatne połączenia internetowe, a nie publiczne hotspoty, na których bardzo łatwo paść ofiarą cyberprzestępstwa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@burningchords.pl Adres: ul. Rzeźnicza 16, Wrocław

 

Strona poświęcona szeroko pojętej tematyce e-handlu. Poradnik na temat bezpieczeństwa płatności internetowych, jego rodzajów i tego, które z metod są najlepsze.