Bezpieczne płatności online i mobilne - co powinieneś o nich wiedzieć?

Według analityków, do roku 2017 wartość rynku wzrośnie nawet do 191 miliardów euro. Co ciekawe, e-handel rozwija się szybko również w Polsce – w przyszłym rynku wartość rodzimego rynku internetowego prawdopodobnie przekroczy 4 proc. wartości całkowitej sprzedaży detalicznej. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak bezpiecznie wykonywać płatności internetowe. Przeczytaj go koniecznie!

Rozwój e-commerce: problemy, jakie stoją mu na przeszkodzie

Zacznijmy od tego, że pomimo kryzysu potencjał wzrostów nadal jest duży – w Niemczech rynek e-commerce stanowi już 8 procent sprzedaży detalicznej, a w Wielkiej Brytanii – prawie 11 procent. Niestety na przeszkodzie dalszemu rozwojowi stoją jednak dwa problemy. Po pierwsze klienci skarżą się na wysokie koszty wysyłki i długi czas oczekiwania, a z drugiej na zbytnie skomplikowanie procesu dokonywania zakupu i brak dogodnych metod płatności. Jednak, póki co, większość klientów trzyma się starych przyzwyczajeń: 70 procent środków wydawanych na e-zakupy przekazujemy sprzedawcom klasycznym przelewem bądź płacąc gotówką przy odbiorze. Ponadto rośnie jednak zaufanie do bardziej nowoczesnych metod: podczas gdy kwotowy udział płatności za pobraniem w łącznych obrotach e-handlu spadł w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 20 procent, wartość e-przelewów w tym czasie zwiększyła się dwukrotnie. W związku z tym, korzystając z kart kredytowych i debetowych, wpłacamy zaledwie 6,6 procent środków, ale i tu odnotowano wzrost o około jedną piątą. Natomiast typowo wirtualne metody płatności, których przykładem jest usługa PayPal, są u nas wciąż raczej egzotyczne – korzystamy z nich przede wszystkim podczas zakupów w zagranicznych e-sklepach.

Im mniej kliknięć, tym lepiej

Tuż obok bezpieczeństwa, podczas zakupów w Internecie liczy się przede wszystkim szybkość i wygoda – konsumenci nie akceptują długich, wieloetapowych procedur. Co ciekawe, badanie przeprowadzone w angielskiej wersji portalu Amazon wykazało, że wydłużenie oczekiwania na stronie internetowej tylko o sekundę wywołałoby spadek dochodów w skali roku o 1,6 miliarda dolarów.

Płatności w sieci: Stare i nowe metody

Pomimo iż na świecie coraz popularniejsze są prawdziwie internetowe sposoby płatności, w Polsce wciąż królują tradycyjne metody: przelewy, gotówka i karty płatnicze. Chodzi oto, że są one dobrze znane klientom, a to budzi zaufanie. Dodatkowo zaletą zwykłych przelewów jest fakt, że pieniądze płyną bezpośrednio od nabywcy do sprzedawcy, nie obciążając żadnej ze stron dodatkową prowizją. Natomiast przy płatności za pobraniem klient z reguły ponosi dodatkową opłatę, jednak jest to metoda bez porównania najlepiej chroniąca jego interesy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@burningchords.pl Adres: ul. Rzeźnicza 16, Wrocław

 

Strona poświęcona szeroko pojętej tematyce e-handlu. Poradnik na temat bezpieczeństwa płatności internetowych, jego rodzajów i tego, które z metod są najlepsze.