Jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji w Internecie?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się zakupy w zachodnich sklepach internetowych i płatności z wykorzystaniem kart płatniczych. Zwykle aby zrealizować zakup wystarczy posiadać dostęp do komputera podłączonego do sieci, przeglądarkę internetową oraz kartę płatniczą. Jednak w opinii większości płacenie kartą w internecie nie należy do bezpiecznych. Dodatkowo opinię taką utrwalają środki masowego przekazu informując o kolejnych "niebezpieczeństwach", "oszustwach", "kradzieżach numerów kart" itd. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego jak należy dbać o bezpieczeństwo transakcji internetowych. Przeczytaj go koniecznie!

Jak to wygląda naprawdę?

Zacznijmy od tego, że transakcje w internecie nie są bardziej niebezpieczne od transakcji dokonanych w zwykłych sklepach.
Przecież kiedy płacimy kartą w tradycyjnym sklepie, oprócz pieniędzy zostawiamy w nim również dane o naszej karcie, można je często znaleźć na tzw. slip'ie, czyli papierowym potwierdzeniu zawartej transakcji. Zawsze jedna kopia jest dla sprzedawcy, druga dla nas. W tym przypadku nieuczciwy sprzedawca może z łatwością wykorzystać nasze dane. Ale mimo wszystko mamy zaufanie do sprzedawców i bez cienia wątpliwości używamy kart do płatności w tradycyjnych sklepach.

Dlaczego nie mamy zaufania do "bezosobowego" komputera i boimy się płacić kartami w internecie?

Pamiętajmy o tym, że kupując w sprawdzonych miejscach i trzymając się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa skutecznie minimalizujemy zagrożenia i nie ponosimy zbędnego ryzyka. Poza tym, wbrew panującej powszechnie opinii transakcje dokonywane w internecie mogą być bezpieczne, często bardziej bezpieczne od tych w rzeczywistości pozawirtualnej. Podczas transakcji w internecie eliminujemy pośrednika, jakim jest osoba sprzedawcy. Oczywiście pojawiają się jednak inne zagrożenia... najczęściej spowodowane naszą niewiedzą i lekkomyślnością.
Wiele osób obawia się, że w trakcje transferu danych z naszego komputera do sklepu internetowego numer ich karty zostanie przechwycony, w najgorszym przypadku przez złodzieja. Ale w praktyce jest to mało prawdopodobne, ponieważ obecnie stosowane zabezpieczenia, w tym szyfrowanie połączeń 128-bitowym algorytmami SSL (Secure Sockets Layer), które skutecznie to uniemożliwiają.

Komputer, a bezpieczeństwo transakcji w Internecie

Warto wspomnieć także o tym, że wszystkie zabezpieczenia i szyfrowanie nic nie dadzą, jeżeli korzystamy z "dziurawego" komputera. Niestety, ale wystarczy, że jakiś spryciarz zainstaluje nam konia trojańskiego, program szpiegujący (spyware) lub keyloger'a. Wtedy może się zdarzyć, że sami jesteśmy winni, gdyż nieświadomi zagrożenia instalujemy niezidentyfikowane aplikacje.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 801 254 445

E-mail: kontakt@burningchords.pl Adres: ul. Rzeźnicza 16, Wrocław

 

Strona poświęcona szeroko pojętej tematyce e-handlu. Poradnik na temat bezpieczeństwa płatności internetowych, jego rodzajów i tego, które z metod są najlepsze.